407-739-4150  office@seym.org

About Our Organization

SEYM is a community of 25 constituent Quaker Meetings & Worship Groups in Florida, southeast Georgia, eastern South Carolina, and Managua, Nicaragua. We are affiliated with Friends General Conference and Friends World Committee for Consultation.

As a Yearly Meeting, we gather once a year for our Yearly Meeting Gathering & Annual Sessions, as well as Fall and Winter Interim Business Meetings and a June Executive Committee Meeting.  Our work is done year-round.

All personnel, except for Office Staff, are volunteers from our constituent Meetings and Worship Groups.

“A yearly meeting is formed by monthly meetings in a region so that a larger group can undertake matters of common concern and mutual support, can communicate with each other, and can act as a unit. The yearly meeting ties all of us to the wider Quaker fellowship. In meeting for worship with a concern for business and other forums, Friends come together in annual and interim sessions for the assessment of the life of the Society of Friends, the conduct of business, spiritual refreshment and commitment, and the renewal of the ties of friendship.”

—SEYM Faith & Practice

SEYM Office & Staff

 

Administrative Secretary: Susan Wade

office@seym.org

(407) 739-4150

P.O. Box 1062, St. Petersburg, FL 33731-1062

Field Secretary for Earthcare: Beverly Ward 

fsEarthcare@seymquakers.org

Youth & Young Adult Coordinator: Kody Hersh

yyacoordinator@seymquakers.org

(407) 850-8457 (text & phone)

Bookkeeper: Dianne Langan

Personnel

Yearly Meeting Clerk

  • Bill Carlie (St. Petersburg)

Interim Business Meeting (IBM) & Executive Committee (EC) Clerk

  • Phoebe Andersen (Tallahassee)

Yearly Meeting & Interim Business Meeting Assistant Clerk 

  • Jack Bradin (Palm Beach)

Recording Clerk, Yearly Meeting:

  • Richard Frechette (Ft. Myers)

Recording Clerk, Interim Business Meeting:

  • Liz Dykes (Gainesville)

Assistant Recording Clerks:

 

Treasurer:

  • Joel Cook (Treasure Coast & Palm Beach)

Membership Recorder:

  • Ed Lesnick (Orlando)

Young Adult Quakers Clerk: 

Young Friends Clerk:

Young Friends Recording Clerk:

Executive Committee & Interim Business Meeting Clerk:

  • Phoebe Andersen (Tallahassee)

Yearly Meeting Clerk: 

  • Bill Carlie (St. Petersburg)

Assistant Clerk:

  • Jack Bradin (Palm Beach)

Recording Clerk, Yearly Meeting:

  • Richard Frechette (Ft. Myers)

Recording Clerk, Interim Business Meeting & Executive Committee:

  • Liz Dykes (Gainesville)

Treasurer: 

  • Joel Cook (Palm Beach)

Membership Recorder:

  • Ed Lesnick (Orlando)

Young Friends Clerk:

 

Trustees Clerk:

  • Neil Andersen (Tallahassee)

Archives Clerk:

  • Bill Rapp (Lake Wales)

Earthcare Co-Clerks:

  • Brian Humphrey (Ft. Lauderdale)
  • Bill Carlie (St. Petersburg)

Faith & Practice Clerk:

  • Phoebe Andersen (Tallahassee)

Finance Clerk:

  • Peter Schmidt

Gathering Co-Clerks:

  • Andrea Hoskins (Miami)

Gathering Registrar:

  • Susan Wade (St. Petersburg)

Half Yearly Meeting Clerk & Registrar:

  • Brian Olson, Clerk (Miami)
  • Beeg Camarota, Registrar (Deland)

Ministry on Racism Co-Clerks:

  • Wendy Geiger (Jacksonville)
  • Susan Taylor (Tallahassee)

Nominating Committee Clerk:

  • Ed Lesnick

Peace & Social Concerns Clerk: 

  •  Phil Stone (Clearwater)

Publications Clerk:

  • Phoebe Andersen (Tallahassee)

Worship & Ministry co-Clerks:

  • Nancy Triscritti (Tampa)

Youth Committee co-Clerks:

  • Cece Yocum (Tampa)
  • Jennifer Mendoza (Sarasota)

Yearly Meeting Secretary (ex-officio):

  • Susan Wade (St. Petersburg)

Trustees

  • Neil Andersen, Clerk (Tallahassee)
  • Jack Bradin (Palm Beach)
  • Chris Laning (Orlando)
  • Mike Flanery (Clearwater)
  • Liz Dykes (Gainesville)

CAPP Coordinator:

  • open

CAPP Trainers:

  • Ellie Caldwell (Palm Beach)
  • Kody Hersh, SEYM Youth & Young Adult Coordinator (Orlando)

Archives

  • Bill Rapp (Lake Wales)
  • Phoebe Andersen (Tallahassee)
  • Neil Andersen (Tallahassee)

Earthcare

  • Bill Carlie, Co-clerk (Orlando)
  • Brian Humphrey, Co-clerk (Ft. Lauderdale)
  • Jack Bradin (Palm Beach)
  • Mike Flanery (Clearwater)
  • Hollyn Green (Savannah)
  • Catherine Price (Lake Wales)
  • Beverly Ward (Tampa)
  • Bonnie Zimmer (Gainesville)

Faith & Practice  on sabbatical until 2019

  • Phoebe Andersen, Clerk

Facebook page: 

  • Mike Flanery (Clearwater)

Finance

  • Peter Schmidt, Clerk
  • Shawna Doran (Gainesville)
  • Steve Donachie (Miami)
  • Carl Hersh (Miami)
  • Neil Andersen, ex-officio as Trustees Clerk (Tallahassee)
  • Joel Cook, ex-officio as Treasurer (Treasure Coast)
  • Jack Bradin, ex-officio as Assistant YM Clerk (Palm Beach)
  • Susan Wade, ex-officio as YM Secretary (St. Petersburg)

Half Yearly Meeting

  • Brian Olson, Clerk (Miami)
  • Beeg Camarota, Registrar (Deland)

Ministry on Racism

  • Wendy Geiger, Co-Clerk (Jacksonville)
  • Susan Taylor, Co-Clerk (Tallahassee)
  • Cheryl Demers-Holton (Gainesville)
  • Kathy Hersh (Miami)
  • Beverly Ward (Tampa)
  • Jane Westberg (Miami)
  • Jean Larson (Gainesville)
  • Minerva Glidden (Orlando)
  • Mainus Sultan (Savannah)
  • Katie Green (Clearwater)

Nominating

  • Ed Lesnick, Clerk (Orlando)
  • Beverly Ward (Tampa)
  • Shawna Doran (Gainesville)
  • Brian Olson (Miami)

Peace & Social Concerns

  • Phil Stone, Clerk (Clearwater)
  • Cece Yocum (Tampa)
  • Warren Hoskins (Miami)
  • Mike Flanery (Clearwater)
  • Peter Harrell (Gainesville)
  • Mercedes Soca (Miami)
  • Eileen Zingaro (Clearwater)
  • Caroline Kaufman (Clearwater)
  • Peter Ackerman (Palm Beach)
  • Willie Hager (Jacksonville)
  • John Heimburg (Orlando)
  • Helen Fox (Ft. Myers)
  • Karen Putney (Tampa)

Publications

  • Phoebe Andersen, Clerk (Tallahassee)

Worship & Ministry

  • Nancy Triscritti, Co-Clerk (Tampa)
  • Eduardo Diaz (Miami)
  • Nancy Fennell (Fort Myers)
  • Nancyrose Logan (Sarasota)
  • Richelle Ogle (St. Augustine)
  • Ellie Caldwell (Palm Beach)
  • Jan Dahm (Tampa)
  • Lisa Erasmus (Tampa)

Yearly Meeting Gathering

  • Andrea Hoskins, Clerk (Miami)
  • Susan Wade, Registrar (St. Petersburg)
  • Brian Olson, Gathering Program Coordinator (Miami)
  • Caroline Kaufmann, Bookstore (Clearwater)
  • Stephanie Preston-Hughes (Orlando)
  • Vicki Carlie, Program planning (St. Petersburg)

Youth Committee

  • Jennifer Mendoza, Co-Clerk (Sarasota)
  • Cece Yocum, Co-Clerk (Tampa)
  • Mira Tanna (Orlando)
  • Aurelio Anderson (Tallahassee)
  • Jenn Ambrose (Gainesville)
  • Rachel Dellinger (Orlando)
  • Nico Ashe (Ft. Myers)

American Friends Service Committee Corporation, AFSC/Philadelphia

  • Kathy Hersh (Miami)
  • Beverly Ward (Tampa)

Friends Committee on National Legislation – FCNL/William Penn House

  • Karen Putney (Tampa)
  • open

Friends General Conference, FGC Central Committee

  • Susan Taylor (Tallahassee)
  • Susan Wade (St. Petersburg)
  • open

Friends World Committee for Consultation – FWCC

  • Clara Diaz (Miami)
  • Eduardo Diaz (Miami)
  • Nancyrose Logan (Sarasota)

Friends Peace Teams

  • Cecelia Yocum (Tampa)

Florida Council of Churches

  • Beverly Ward (Tampa)

Friends for Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender & Queer Concerns – FLGBTQC

  • Under discernment

Palmetto Friends Gathering

  • Phoebe Andersen (Tallahassee)
  • Neil Andersen (Tallahassee)

Quaker Earthcare Witness

  • Jack Bradin (Palm Beach)
  • Brad Stocker (Miami)

Quaker House

  • open

Quaker United Nations Office – QUNO

  • Warren Hoskins (Miami)

FUM General Board Observer:

  • Eduardo Diaz (Miami)
  • Ellie Caldwell, alternate (Palm Beach)